Gül Dikimi ve Bakımı

0

      Vazo çiçeklerinden olan gül aşı ve melezleme yoluyla çok kolay çoğalabilir. Bu sebepledir ki günümüzde gül’ün birçok çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak Ekim ayında dikilir. (ithal güller her mevsim dikilebilir.) Eğer daha önce gül dikilmiş bir toprağa gül dikimi yapılacaksa toprağın değiştirilmesi gerekmektedir. Gül’ün dikimini yapmadan 12 saat kadar önce suya konularak bekletilmesi gerekir. Suda bekletilen güllerin kök kısımlarında filizlenen damar gibi ince kökler göreceksiniz. Havanın yumuşak ve kuru bir gün dikim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

       Çiçek toprağına gübrenin karıştırılmış olması gerekmektedir. Toprağın 5 cm. kadar altına inecek şekilde çukurlar açıp bu çukurlara gül fidanlarını dikip etrafını toprakla doldurarak toprağı bastırarak sıkışması sağlayın. Dikim işlemi bittikten sonra fidanlarınıza bol can suyu dökerek köklerin büyümesine katkıda bulunun.

Gübreleme 

      Dikilmiş olan güller yılda hemen hemen 3 kez gübrelenir. İlk gübreleme ilkbahara girerken yapılmalıdır. Gübreleme işlemi toprağa karıştırılmış gübrenin bitkilerin köküne yerleştirilerek yapılır. İkinci gübreleme mayıs aylarında ve son gübreleme olan üçüncü gübreleme ise temmuz, ağustos aylarında yapılmalıdır. Yıl boyunca başka gübreleme işlemine gerek yoktur.

Budama

       İlk önce ölmüş ve hastalıklı olan fidanlar ana gövdeye kadar kesilmelidir. Ne kadar çok budama işlemi yapılırsa o derece kuvvetli bir şekilde büyür güller. Kalınlaşmış olan fidanlar daha az budamak gereklidir. Çünkü bu dallar  ince olanlardan daha fazla ve daha kuvvetli fidanlar verirler.

Hasta Yapraklar

       Hasta olan yapraklar üzerinde ilk başlangıçta siyah, kahverengi lekeler oluşur ve bunlar yıldız bir şekle dönüşürler, daha sonralarda sararır ve yaprağın koparak düşmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle üzerinde mantar oluşmuş bu yaprakların artıklarını itinayla temizleyiniz ve 14 günlük aralarla bu mantara karşı etkili olan bir fungizit ile püskürtme yapınız.

Haşerelerle Savaş

       Gül yaprakları eğer yuvarlanmış ve boru şeklinde duruyor ise örümcekler yumurtalarını içlerine bırakmış demektir. Bu durum genellikle mayıs aylarında ortaya çıkmaktadır. Bu yaprakları gü fidanlarınızın üzerinden acilen temizlemelisiniz ve bu haşereli yaprakların olduğu kısımlara püskürtme yöntemini kullanarak ilaç sıkmalısınız. 14 günde bir bu işlem tekrarlanmalıdır.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

Yorum Yapın