Bahçe Tasarımı

0

Bahçe Tasarımı

Bahçemizi kendimizde düzenleyebiliriz. Fakat bilinçsiz seçilmiş bitkiler, hoş olmayan bir dizayn bazen dinlendirmek yerine insanı yorabilir.

Bahçe şu an bomboş… Herşey tamamen hayal gücümüz doğrultusunda gelişecek. Başarılı bir peyzajın anahtarı doğal bir görünüme ulaşmaktır. Doğayı birebir taklit etmek yerine, modern çizgilerle doğayı buluşturmak zordur. Ama, güzel olanı budur. Bu bahçeyi; doğal ve yapay, formal ve informal öğeleri bir araya getiren bir yere dönüştürmeye çalışacağız.

Bitki Evleri

Pergolanın yanına informal çizgilere sahip, büyük, ahşap kaplama bitki tankları yerleştiriyoruz. İster çiçek havuzu , ister sebze bahçesi olarak kullanılabilir. Bu alanları, aralarına yerleştirdiğimiz, ahşap tekerlek ızgaralarla ulaşılabilir kılıyoruz. Tekerlerin yerlerini değiştirerek, yeni yürüyüş rotaları da oluşturabilirsiniz.

Yoksa Rüya mı ?

Etraftaki konutlarla bahçeniz arasında mutlaka bir paravan olmalıdır. Yarı geçirgen bir duvar ve su oyunlarıyla ayrışmayı sağlıyoruz. Bir manzara resmini, bir duvara aktarıyoruz. Resmin içerisinde yer alan su öğesini gerçeklerle bütünleyeceğiz. Duvarın önünü resimden gelen suların toplandığı küçük bir gölet gibi düşünüyoruz. Resimdeki bu güzel ortamı, kullandığımız bitkilerle resmin ön planına taşıyoruz. Hayal ile gerçeği bölyece buluşturmuş oluyoruz.

En Güzeli Hangisi ?

Ahşap bir pergola, mis kokular salan bitki tankları, tropik bir ormandan gelip bahçenizdeki küçük gölete dökülen bir akarsu havası..

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

Yorum Yapın