Bahçede Sebze Yetiştirmek

0

Organik tarım ve kendi kendine sebze yetiştirme gün geçtikçe daha da moda oluyor. Hem sağlıklı olması, kullanılan tohumun ne olduğunu bilmeniz, hem de toprağın stresinizi atmaya yardımcı olması, kendi kendimizin çiftçisi olmamızı daha da cazip kılıyor. Bu konu ile ilgili pek çok yazı mevcut sitemizde. Bugün gözüme çarpan bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

İnsanlar özellikle emekli olduktan sonra vakit geçirmek için birçok hobi ediniyorlar. Bahçeyle uğraşmak da bunlardan biridir.

Ehow.com isimli internet sitesinde yer alan habere göre ise, kendi bahçenizde sebze yetiştirmek sizi sakinleştiriyorsa, sağlıklı sebzeler üreten bir bahçe oluşturmak için, işe nereden başlayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Öncelikle mevsimi, sebze çeşitlerini, uygun ışığı ve dışarıda yetişeceği zamanı göz önüne almalısınız.

1. Uygun sebze tohumları alın. Kendi coğrafi bölgenizde yetişmeye elverişli, verimli tohumlar arayın. Birçok tohum paketinin arkasında bu bilgiyi bulabilirsiniz. Ayrıca, daha lezzetli sebzeler için organik ya da kalıtsal tohumları tercih edin.

2. Küçük plastik ya da strafor kapları bahçe toprağıyla doldurun. Toprağı suyla nemlendirin. Elinize toprak alın ve aşırı suyunu sıkıp sızdırın. Kapların her birine toprağı yerleştirin.

3. Tohumları kaplara koyun. Filizlerin karışmasını önlemek için her kaba tek bir tohum atın. Böylece, tohumları daha geniş bir kapa ya da toprağa aldığınızda bunları çözmek zorunda kalmazsınız. Tohumunuzu serpeceğiniz derinliğe özen gösterin. Her tohumun farklı bir derinlik ihtiyacı var.

4. Kapların hepsini etiketleyin. Böylece nereye hangi tohumu ektiğinizi karıştırmazsınız. Bu özellikle çok fazla sebze türü ektiğiniz zaman önemlidir. Yerini değiştirdiğinizde, üzerindeki etiketi bir çubuğa yapıştırıp diktiğiniz yere alın.

5. İhtiyacına göre her sebzeyi sulayın. Her gün diktiğiniz sebzeleri kontrol edin, suya ihtiyacı olup olmadıklarına bakın. Toprağın rengi siyahımsı ise, su yeterlidir. Eğer kahverengi ise daha fazla suya ihtiyacı var demektir. Birçok bitkinin 3-4 günde bir sulanmaya ihtiyacı vardır.

6. Sabırlı olun. Birçok sebzenin çimlenmesi, filiz vermesi 7 ile 10 gün sürebilir. Eğer toprak, su, sıcaklık ve aydınlatma doğruysa, tohumlarınız bu süre içinde filizlenecektir. Tohumlar 14 günde filizlenmezse, bunları atıp, her şeye baştan başlamalısınız. Bazen sorun tohumun kendisinden kaynaklanabiliyor. Her tohum filizlenmeyebiliyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

Yorum Yapın