Bonsai Nasıl Sulanır?

0

Bonsai kuşkusuz bir sanat, bonsai bakımı da neredeyse bir sanat, en azından bir zanaat. Gerçekten üzerine titremeniz gerekiyor Bonsainizin yoksa bu minyatür ağaçlar. Japonların söylediğine göre bonsaiyi sulamayı öğrenmek bile 3 yıl alır. Ben de dahil olmak üzere Bonsailere bakarken yapılan en çok hata sulamadan kaynaklanan hatalardır. Zira Bonsiye uygun bir yer bulduktan sonra yerini kımıldatmadıktan sonra pek sorun olmaz ancak sulama her gün yapılan bir şey ve her gün aynı özeni göstermek gerekiyor.

Sulama yaparken, yağmur yağmasını biraz taklit etmemiz gerekiyor. Önemli olan ne kadar su koyduğunuz değil koyduğunuz suyun ne kadar emildiğidir. Sulama demek toprağın suya doyurulması demektir. Eğer suyu hızlıca verirseniz verdiğiniz su toprak içerisinden bir yol bularak ilerleyecek ve saksınızın muhafaza eden kaba olacaktır. Bu sebeple her sulamada toprakta yarıklar oluşacak, bu yarıklar belirginleşecek ve Bonsainiz ölmeye başlayacaktır. Bu sebeple sulamada ilk önce toprağı hafifçe ıslatmalısınız, ıslattıktan sonra bir müddet bekleyip sonra sulama yapmaya başlamalısınız. Yumuşamış toprak suyu emebilecek ve su toprakta yayılacaktır. Sularken de toprağı suya doyurana kadar sulamalısınız. Yarıkların oluşmasını engelleyeceksiniz bu tür sulamayla.

Aynı zamanda toprağın suya doymasını engelleyen bir başka faktör adi topraklardan kaynaklanmaktadır. Bitki artıkları toprağın üst katmanını kaplamış ve suyun nüfuz etmesine engel olmuş olabilir. Suladığınız zaman su toprağın üzerine kalıyorsa ya da yavaş yavaş emilmektense direk saksının dibinden boşalıyorsa su toprak tarafından emilemiyor demektir. Burada önerilen, kibrit çöpü ya da kürdan gibi bir şey alıp toprağa 3-5 cm batırmanızdır. Sonra açtığınız bu deliklerden suyun toprağa nüfuz etmesini sağlayın. Unutmayın sulama yaparken siz toprağı suluyorsunuz, bitki sonra buradan alacağını alıyor. Bunu düşünerek sulama yapın.

Bonsai sulamasında önemli olan bir başka konu, çok sık sulama yapmamaktır. Sık sık sulama yapıp toprağın kurumasına izin vermezseniz, köklerden ağaca oksijen taşınmasını engellersiniz bu da ağacınızın hastalanmasına sebep olur.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

Yorum Yapın