Çuha Çiçeği

1

Primula; zengin ve nemli toprağı tercih eder. Şubat – nisan sonunda çiçeklenir. İlkbaharda toprağına gübre ekleyin. Bakımı çok kolaydır. Nemli toprak sever. Kış aylarında biraz yağmur, biraz kar, azıcık da güneş Çuha Çiçeği için yeterlidir. İki haftada bir sıvı gübre verebilirsiniz.

Fidenizi dikerken sararmış yapraklarını temizlemeyi unutmayın. Köklerinden biraz daha büyük çukur kazın. Hava almaması için bastırın. İkinci bir fide istiyorsanız 10-15 cm uzağına dikebilirsiniz.


Tanıyalım

Anayurdu Çin’dir. Memleketiyse Karadeniz bölgesi ormanlarında yabani türleri çok görülür. Bahçemize ya da balkonumuza diktiğimiz cinsleriyse laboratuvarda genleri ile oynayarak elde edilmiştir. Çuha, soğuğu sever, hemen çiçek açar. Yaz gelince sadece yaprakları kalır. Yaz aylarında yerinden sökmediğimiz takdirde toprağa çimen gibi yayılır ve yemyeşil güzel bir görüntü verir. Onu sökmezseniz, gelecek kışa çok daha fazla çiçek açar.

Ne ister?

-Nazlı değildir. Bakımı çok kolaydır.
-Nemli toprak sever. Kış aylarında zaten toprak hep nemlidir. Biraz yağmu, biraz kar ve azıcık kış güneşi, onun istediklerini zaten yerine getirir.
-İki haftada bir sıvı gübre verin. Nasıl sevindiğini göreceksiniz.

Dikimi Kolay

Çuha, tohumdan da üretilir, ama fide dikmek daha kolaydır. Dikerken, fidede sararmış yapraklar varsa temizleyin. Çok derin değil, köklerinden biraz büyük çukur kazın. Hava almaması için bastırın. İkinci fideyi hemen yanına değil 10-15 santimetre uzağına dikin. Eğer daha çok çiçeğim olsun, başka yerlere dikeyim diyorsanız, köklerinden ayırıp çoğaltabilirsiniz. Her koşulda gülümseyecektir.

Çiçeklerini Atmayın, Kurutun

Çuha çiçekleri kuruduktan sonra, bu kez şifa vermeye başlar. Bunu için çiçekleri parçalara ayırarak kurutup bir kavonazda saklamanızı öneriyoruz. Daha sonra sıra çuha çiçeği çayı yapmaya geliyor. Kurumuş çiçeklerden bir ya da iki tatlı kaşığı alıp, bir bardak kaynar suda 15- 20 dakika demlendirip içiyorsunuz. Günde iki ya da üç kez içebilirsiniz. Spazm çözücüdür, yatıştırıcı ve rahatlacıdır, migren ağrılarını azaltır.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

1 Comment

Yorum Yapın