Evde Çilek Yetiştirmek

1

Çilek pek çoğumuzun en sevdiği meyveler arasındadır. Baharın gelişini kutlar çileğin çıkması, rengiyle, şirinliğiyle insana mutluluk verir. Çileğin bir özelliği daha var, meyveli bitkilerin arasında en kolay yetişenlerinden birisidir aynı zaman da çilek. Neredeyse bütün yıl boyunca yeşil kalabilen bir bitki olması, baharda hemen yeşerebilmesiyle çilek yetiştirmek için bir hayli ideal bir bikidir.

Çileğinizi pencerenizin önünde bir yetiştirebilirsiniz. Böylelikle hem topraktaki zararlı hayvanlar ve böcekler tarafından zarar gelmez çileklerinize hem de pencerenizin önünde şık bir dekor olur. Az yer kaplar çilek pencerenizin önüne sığmasından zaten anlarsınız bunu, aynı zaman da hastalıklara karşı dayanıklı bir bitki olma özelliğini de taşır. Mantar gibi hastalıklara tutulmaz.

Çilek çeşitlerine gelince:

1) Osmanlı Çileği
2) Dağ Çileği
3) Yediveren Çilekler

Çileğin nasıl topraklar sevdiğine gelince. Organik madde bakımından zengin topraklar çilek için idealdir. Torfun içine organik gübre karıştırınca Çilek için ideal bir toprak oluşturmuş olursunuz. Meyve vermesi için kış sonlarında toprağına besin takviyesi yapın. Saksıların pek derin olması gerekmez derince kasalara, cepli çilek saksılarına dikim yapabilirsiniz. Saksıyı biraz yükseğe çıkarmak iyi olacaktır.

Sulama ile ilgili de, çileğin meyve verme zamanlarında bol su istediği bilinir. Toprağın kurumasına izin vermeden düzenli olarak sulamak gerekir aynı zamanda saksı dibinde su beklemesi gerekir. Ancak meyve zamanı bol su istiyor diye aşırıya da kaçmamak gerekir.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

1 Comment

Yorum Yapın