Evde Narenciye Yetiştiriyoruz!

9

Teras, balkondan hatta evinizin ışık alan odalarında bile yetiştirebilirsiniz onları. Yeter ki işin püf noktalarını öğrenin ve doğalarına uygun ortamı hazırlayın…

Limon, mandalina ya da portakal… Bu meyveleri tohumdan üretmek mümkün mü? Cevabımız evet. Islak bir pamuk parçasının üzerinde bile filizlenebilirler. Eğer çekirdekleri bir süre buzdolabında bekletirseniz daha da çabuk sonuç alabilirsiniz. Bunun için ortamın aydınlık ve en az 22 derece olması gerekir. Bitkinin anne bitkiye uygunluğu işin en önemli kısmıdır. Her ne kadar tohumdan üretim, dayanıksız bir yöntem olsa da, moralinizi bozmayın, denemeye devam.

Aşı Neden Gereklidir?

Aşı, narenciye konusundaki beklentileri en iyi karşılayan yöntemdir. Aynı zamanda meyve ağacına lezzet verir ve bol üretim sağlar. Bu nedenle, mutlaka uzman kişilere danışın ve satın alacağınız ağaçların aşılı olmasına dikkat edin.

İşlenmemiş Meyve Nasıl Elde Edilir?

Yetiştirme sırasında kimyasal içeren gübreleri alabilen mevyelerdir. Çürümeyi engellemek için hiçbir şekilde toplanma öncesi ve sonrası, koruyucu katkı maddesi kullanılmamış meyvelere denir. Çünkü bu gibi ilaçlar vitamin kaynağı olan kabuklara siner. Satın aldığınızda  da, yemeden önce, mutlaka bir süre suda bekletilmeli ve meyvenin  kabuğunu bir fırçayla temizlemelisiniz.

Soğuktan Nasıl Korunmalı?

Satsuma ya da kumkuat, eski 10-12 derceye kadar da dayanır. Daha dayanıksız türleri rüzgardan korunaklı güney ya da güney batı cephesinde dikmelisiniz. Eğer ciddi bir don tehlikesi varsa ağacı bir süreliğine sarmak yararlıdır. Uzmanlar özellikle uç tomurcuğun korunmasını öneriyor.

Yapraklar Neden Sararır?

Kloroz adını verdiğimiz aşırı kireçli su ve toprağın neden olduğu besin yetersizliği, sararmaya yol açar. Ama bunun önüne geçmek zor değil. Ağacı kış aylarında beslemek gereksizdir. Sıcaklık 14 dereceye dayanınca, besin vermek gerekir. Bilinçsiz gübre kullanımı, yarar yerine zarar getirir, unutmayın. Toprak çok kireçliyse toz demir takviyesi yapabilirsiniz. Asit değeri olan ve pH’ı 6-5 olan toprakların bitkiye faydası vardır. Orman toprağı kullanmanızı öneririz.

Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Yapraklara yapışkan bir madde salgılayan kımız böceği, yaprak biti ya da diğer zararlıların istilası çıplak gözle görülebilir. Bu yapışkan madde, isli, siyahımsı bir mantar hastalığına neden olur. Hafif şekerlidir ve karıncalar bu yapışkan maddeye akın ederler. Salıgın önlemek için içeriğinde bakır olan bir ilaç püskürtün. bir diğer zararlı da, gövdede oluşan şeffaf sakızımsı bir maddedir. Bu da zamanla köklerin çürümesine neden olur. Başlangıç aşamasında zararlı maddeyi fırçalayarak çıkarın  ve üzerine macun sürüp kapatın. Aşı macunu da kullanabilirsiniz.

Yapraklardan Neden Düşer?

Ev içinde ya da kapalı verandada, havasızlık etkili olmuştur. Sıcaklığın 15 derecenin üzerine çıkmamasına dikkat edin. Bahçedeyse, sıcaklık sıfır derecenin altına düşünce, ağaç ölmese de sarsıntı geçirir. Özellikle genç ağaçlar soğuğa daha duyarlıdır. Gelişme sırasında yapraklarının dökülmesi endişe verir. Bu bir hastalık ya da parazit akının belirtisi olabilir.

Neden Meyve Vermesin?

Cevap: Yeterli güneş almaması. Gübre ve besin eksikliği çekiyor olabilir, muhtemelen toprak da yetersizdir. Çiçeklenme döneminde ağaca gerekli narenciye besini verilmelidir. Sonbahardaysa, meyve üretimini artıran fosfor ve potasyum ağırlıklı gübreyle takviye yapabilirsiniz.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

9 Comments

 1. Tamer Uygur on

  Evde aşılı yediveren cinsi limonum var.Çiçek açıyor, küçük küçük limonlar oluşuyor ama bir bilye büyüklüğüne gelince kuruyup gidiyorlar.Bir türlü limon verdiğini göremedim.Bunun için ne yapmam gerek bilen birisi lütfen beni aydınlatsın.tamer_uygur@hotmail.com

 2. Altuğ Tatlı on

  Ben de ofisimde bir Limon ağacı aldım. Yerini de beğendi gibi, yeni dallar, yapraklar ve çiçeklerle gittikçe güzelleşiyor. Ancak, Tamer Bey’in de belirttiği gibi limonlar bilye büyüklüğüne gelince ya kuruyor ya da o haliyle düşüyorlar. Ne yapmam gerektiği konusunda yorumlarınızı rica ederim. Teşekkürler. altugtatli@hotmail.com

 3. Ferdi ileri on

  yaklasik iki ay önce bende esime en sevdigi agac olan limon agaci hediye ettim.lakin aldigimda yapraklari ve limonlari vardi.zamanla hepsi döküldü.simdi ise 4 yada 5 tane yapragi var üzerinde.ilk zamanlar evin icinde baktik sonra belki havasizliktandir diye balkonumuza tasidik.ama hala ayni.ne yazik ki esimi sevindirecekken durup dururken bir de üzdük.ne yapmaliyim.lütfen yardim.ha bu arada topragini da degistirdim.özellikle narenciye icin toprak aldim.dünde vitamin koydum topraga.simdiiii bana yardim edebilecek arkadaslarima simdiden tesekkürederim.

 4. Saksının büyüklüyüne veya küçüklüğüne göre 1 avuç güvercin gübresiyle 2 avuç yani demir tozu dök 1 ay sonra gör…

 5. Ertekin Çetin on

  Değerli arkadaşlar limon açık havayı sever. İçeride olduğu için limon yapraklarını döker.Yapmanız gereken şubat ayında 1 çay bardağı amanyum sülfat(şeker gübresi)’ı saksıya koy ve sula. Yine akdeniz bölgesindeyseniz şubat ayının 3. haftasında hafif budama yapınız. Göreceksiniz çok güzel olacak.

 6. üzerin de limonları ve çiçekleri olan limon agacıma 2 aydırgüney cepheli balkonda bakıyorum..kıs ayları sebebiyle içeriye almam yada sarmam falan gerekiyormu???yoksa yerinden hiç oynatmayayımmı??

 7. BALKONUMDA IKI TANE SAKSI PORTAKAL VE LIMON CICEGIM VAR.YAZIN TERAS 12YE KADAR GUES ALIYOR.KIS GELIYPR NASIL KORUMAM LAZIM DONMASIN DIYE ICERIMI ALMAM LAZIM;buarada bi tanesi tamamiyla limonlarini doktu.SAKSI BOY VE TOPRAGINI GUBRELEMEYLEDE ILGILI BILGI RICA EDIYORUM LUTFEN.TSK EDERIM.

Yorum Yapın