Kaktüs Bakımı

0

Kaktüslerle ilgili bir başka bilgi de bol güneş ışığına ihtiyaç duymalarıdır. Aynı zamanda kaktüsler en kolay bakıma sahip bitkilerden birisi kuşkusuz. Bunun sebebi kışın soğuktan, dondan zarar görmemesidir. Aksine kışın üşümek kaktüs için iyidir. Hatta kışın ne kadar üşürse, kaktüsün çiçek açması o kadar kesinleşir. Ancak burada önemli bir nokta var, sürekli evinizde beslediğiniz bir kaktüs varsa aniden dışarıya çıkarmayın.  Bunun için dışarıya alıştırmaya yaz aylarından başlayın. Yazın dış ortama alıştıktan sonra sonbahar ve kış aylarında yavaş yavaş soğuğa da alışacaktır. Zira ev ortamına alışmış bir kaktüs soğukta dışarıya konulunca bundan etkilenebilir.

Kaktüs ve Sulama

Kaktüs’ün sulanması hassas bir konu. Pek çok kaktüs sulanmadan ötürü ölür, ancak bunların büyük bir yüzdesi susuzluktan değil, aşırı sulamadan dolayıdır. Kaktüs sürekli susuzluğa dayanabilecek şekilde yaratılmış olup, en çok susuzluğa ihtiyaç duydukları dönem ilkbahar ve yaz dönemleridir. Bu dönemde sulanmasında bir problem yoktur ancak diğer mevsimlerde az sulanmalı hatta kışın neredeyse hiç sulanmamalıdır ya da çok az su verilmelidir.

En doğru sulama şekli hafif spreylerledir. Nisan Eylül arası yavaş yavaş arttırarak sulanmalıdır. İlk başlarda 15-20 günde bir su verilmeli sonra bu hafta da 1 ve haftada 2ye kadar çıkartılmalıdır. Kaktüsünüzü sulamadan önce toprağın tamamen kurumuş olduğuna dikkat edin ve toprak daha kurumadıysa kaktüsünüze su vermeyin. Sulama için de en doğru vakit sabahın erken saatleri ve akşam üstü saatleridir. Parlak güneş olduğu zamanda sulamak güneş ışınlarının bitkinizi yakmasına sebep olur.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

Yorum Yapın