Mabet Ağacı

4

Yaşayan Efsane Mabet Ağacı

Dünyanın en eski ağacıdır. Yaşayan fosil olarak bilinir. Yaprakları fil kulagini andırır. Ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her tarafina yayılmıstır. Oldukça gösterişlidir.

Mabet ağacı Ginkgo biloba’ya yakın hiçbir tür yoktur. Darwin tarafından yaşayan fosil olarak adlandırılmıştır. Ginkgoaceae ailesinin kalan tek üyesidir. Yaprak döken bir ağaçtır. 30-40 metreye kadar boylanabilir. Fil kulağına benzeyen yapraklarıyla oldukça farklı bir görüntüye sahiptir. Sonbaharda altin sarisina dönüşür ve daha da ilgi çekici olur.

Ağırbaşlı Ne de Olsa

Çok fazla ilgiye ihtiyaç duymaz. Filiz halindeyken dallari gelişigüzel gelişir. Şekil vermek için budamasını ihmal etmeyin. Genç ağaçları özellikle sıcak ve kurak bölgelerde sık sık sulayın. Geçirgen toprağı sever. Derin ve kumlu topraklar da onun için idealdir. Kireçli ve kuru topraği da kaldırır. Doğrudan güneş gören alanlar onları mutlu eder. Gençken seyrek dallı olan ağaçlar, yaşlandıkça sarkan ve sık dallı bir tepe oluşturur. Yaşlı gövde ve dallardan aşağıya doğru hava kökleri salar, toprağa ulaşan uçları yeniden köklenir ve böylece toprakta yeni sürgünler meydana gelir.
Sıra Sizde

Üretmek için en kolay ve sağlıklı yöntem fide halinde satın almaktır. Dört mevsim bahçenize dikebilirsiniz. Biraz zahmetli olsa da tohumla çoğaltmanız da mümkün. Dişi ve erkek meyveleri ayrı ağaçlar üzerinde yer alır. Dişisi sonbaharda topraga döküldügünde hoş olmayan bir koku salgılar. Bu nedenle erkek ağaç dikmeniz daha doğru bir seçim olur. Diktiginiz ilk yillarda büyümesi yavaş olur. Daha sonra büyüme hızlanır. Dona dayanıklı bir ağaçtır.

Farklıdır

Mabet ağacı, bahçenizde mutlaka olmalı. Şekliyle diğer tüm ağaçlardan kolaylıkla ayrılır. Her mevsim bambaşka bir renge bürünür. Büyük bahçeler için önerilir.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

4 Comments

  1. İlknur Yıldırım on

    Merhaba köknar ağacını tohumdan yetiştirebilirmiyim ve nasıl yapabilirim. Ayrıca uygun ağaç fidesi nereden bulabilirim. Ayrıca komşunu kedileri ektiğim herşeyi eziyor ve pisletitiyorlar. Hem komşumuzu kırmak istemiyor hemde güzel bir bahçem olmasını istiyorum. Kedileri nasıl uzak tutabilirim. Teşekkürler…

  2. Dilara Keleş on

    Merhaba Ben Dilara Ve Maber Ağacını Nasıl Dikiliceğini ve Nasıl yetişrireceğimi bilmiyorum bilgi verirsiseniz sevinirim çünkü onu büyütmek ve yetiştirmek isyiyorum çünkü çok güzel bir ağaç saygılar…..TEŞEKKÜRLER…!!!!

  3. hasan günder on

    Merhaba, Mabet Ağacı Fidesini Nasıl Bualabilirim. Satan yer varmı. Varsa adreinini verebirmisisniz. Nasıl Dikiliceğini ve Nasıl yetişrireceğimi bilmiyorum bilgi verirsiseniz sevinirim çünkü onu büyütmek ve yetiştirmek isyiyorum çünkü çok güzel bir ağaç saygılar…..TEŞEKKÜRLER…!!!!

Yorum Yapın