Mor Salkım Çiçeği

2

Mor Salkım
Hızlı büyüyen bir bitkidir. Çabuk gelişir. 12 türü vardır. W.Sinensis türü kokuludur. W.Floribunda türü ise kokusuz ama bol çiçekli bir türdür. Beyaz ve açık morun tonlarında çiçekleri vardır. Eski bahçelerin en klasik sarmaşığıdır. Sürgünlerinin uçlarındaki yaprak yapıları duvarlara ve çitlere tutunmalarına yardımcı olur. Çok uzun ömürlüdür. İyi bakarsanız yıllarca sizden ayrılmaz. İlkbahar donları dışında soğuğa dayanıklıdır. İyi cins bahçe toprağı ister. Güneşten ve sert rüzgarlardan korunmak ister. Mor salkımlar halindeki çiçekleri vermeyen dalları keserseniz bitkinin hava almasını sağlarsınız.


Mor Salkımı Ağaca Yönlendirmek

Birçok sarmaşık türünde olduğu gibi mor salkım da budamayla bodur bir ağaç görünümü alabilir. Bu, özellikle bahçesi büyük ya da büyük saksılarda bitki yetiştirmek isteyenler için önerilir. Bunun için: Mor salkımın birkaç ana dalı, iri bir gövdeye dönüşmesi için birbirine dolanır ve tüm yan dallar dipten budanır. Üstte kalan dallara şemsiye biçimi vermek için fazlalıkları da budanır ve bitki sıkıca bir ya da iki çubuğa bağlanır. Sarmaşığın bodur bir ağaç görünümü alması için en az üç yıl beklemeniz gerekecek. Ama buna değer. Biçimini korumak için fazlalıkların sürekli budanması gerekiyor. Başarıya ancak böyle ulaşabilirsiniz.

Püf Noktası

Mor salkımınız çiçeğe gitmeyip yalnızca yaprağa gidiyorsa, toprağınızda azot fazlalığı var demektir. Potasyum ve fosfor açısından zengin gübre kullanın.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

2 Comments

  1. Ayse BASKANKIZ on

    pembe ve beyaz renklı mor salkımlardan dıkmek ıstıyorum fakat tum aramalarıma ragmen malesef hıc bır yerde fıdanını bulamadım. acaba nasıl temın edebılırız lutfen bılgılerınıze……..

  2. MOR SALKIM SARMAŞIĞI MANİSA MURADİYE ORMAN FİDANLIĞINDA BOL MİKTARDA VAR.FİATIDA 2.5 3 TL. KADAR.BEN ORADAN ALDIM.MANİSA İL ÇEVRE VE ORMAN MD.LÜĞÜ SİTESİNDE FİAT LİSTESİ VAR.

Yorum Yapın