Nazlı Hezaren Çiçeği

0

Nazlı Hezaren Çiçeği

Hezaren Çiçeği Toprağı : Nazlı Hezaren Çiçeği, bol güneş alan yerleri ve suyu iyi çeken hafif toprakları çok sever. Bitkinin iyi gelişme göstermesini istiyorsanız toprağa düzenli olarak kireç atabilirsiniz.

Hezaren Çiçeği Bakımı : Mevsimlik bir bitkidir. Çiçeklerinin açtığı saplara başak adı verilir.Dikey olarak büyür.Kümeler halinde bahçenize ektiğinizde güzel bir görüntü oluşturur.

Boyları iki metreye kadar ulaştığı için geri planda kullanılması daha uygundur. Sert olan çiçek başakları güçlü bir rüzgarla kolayca kırılabilir. Yanlarına birer sırık dikerek zarar görmelerini engelleyebilirsiniz. Boy atmaya başladığında, bitkiyi üzerinden 15-20 santimetre budayın. Böylece güçlü süngünler verecektir. Üstelik daha  bol çiçek vermesini sağlayabilirsiniz. Kökleri bol su ister. Bitkinin daha iyi gelişim göstermesi için hayvansal gübre ya da organik gübre kullanabilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde nem kaybını önlemek için diplerine çim parçaları ve yapraklar yerleştirebilirsiniz.

Hezaren Çiçeği Üretimi : Mayıs ayından temmuz ayına kadar tohumları tohum yataklarına serpin. Eylül-ekim aylarında ise fideler belli büyüklüğe geldiğinde çiçek açacakları yerlere dikebilirsiniz. Nazlı Hazeran Çiçeği‘ni tohumdan yetiştirmek biraz zahmetlidir. Bu yüzden yetişkin fideler halinde almanızı öneririz.

Hezaren Çiçeği : Uzun saplarının üzerinde dizili çiçeklerini mayıs ayından sonra görebilirsiniz. Çiçekler katmerli ve yalın katlı olabilirler. Ana renkleri olan mavi ve mor ile birlikte pembe ve beyaz olanları da vardır. Yaz boyu kalıcıdırlar.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

Yorum Yapın