Oya Ağacı

1

Büyülü Pembe Oya Ağacı

Göz kamaştıran çiçekleri bir yana; gövdesi, heykellere bile taş çıkartacak güzellikte. Anlayacağınız çıplak görüntüsünü bile yeter bahçeyi süslemeye oya ağacının… Üstelik yetiştirmesi de çok kolay…

Anavatanı Güney Çin ve Güney Asya’dır. Aslında oya, bir süs ağaçcığıdır. Gölgeli alanlarda çiçek açamaz. Temmuz başından kasıma kadar çiçeklidir. Çiçekleri salkım şeklindeki genç sürgünler üzerinde dizilmiştir. Sütlü kahve-pembe renkli düzgün ve parlak gövdesiyle , çiçeksiz mevsimlerde bile göz alır. Bu nedenle dört mevsim bahçeyi süsler.

Budamasına Özen Gösterin

Yaklaşık 40-50 yıl yaşayabilir. Oyalar mutlakas form verilerek ve avize gibi bir tepe tacı oluşturalarak budanmalıdır. Gövdesini, her yıl gövdenin küt kalacak şeklilde budamaktan kaçınmalısınız. Her yıl gövdenin etrafından budarsanız, tepe formlarını kaybederler.

Sevdiklerine Gelince

Gübreli, hafif kumlu, süzek toprakları sever. Ağır killi topraklardan ve durgun su bulunan yerlerden hoşlanmaz. En kolay üretilen süs bitkilerindendir.  Bir yıl önceki sertleşmiş sürgünlerden alınacak çelik 20-25 gün içinde köklenerek gelişmeye başlar. Hazırlanan çelikleri, kumlu ve gevşek toprağa dikerek, yarı gölge bir alanda çok sayıda yeni oya ağacı üretebilirsiniz. Sıcak bölgelerde, özellikle de çiçekli olduğu mevsimlerde suyu sever.

Eksi 15 dereceye kadar dayanabildiği için, Antalya’dan İstanbul’a kadar her ilimizde görmek mümkündür. Yapraklarının, sıcak ve nemli yaz aylarında, gri-yeşil bir rende dönerek külleme hastalığına yakalanma olasılığı vardır.

Bunu engellemek için önceleri kükürtleme yapılırdı; ancak günümüzde eriyik ya da toz haldeki ilaçlar da aynı görevi görüyor.Dört mevsim dikebilirsiniz. Ama en iyi dikim mevsimi mart-nisan aylarıdır. Eğer çelikle yetiştirmeyi düşünüyorsanız bir yıl önceden bir kaba ya da yastığa dikilmiş ve köklenmiş çelikleri, bahçenizde uygun yerlere dikebilirsiniz. İlk yıl çiçek açar.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

1 Comment

  1. Emrullah Tak on

    Siteniz çok güzel, bişey söyleyeceğim sitenizde bir eksiklik var şehirlerde oturanlar için bunu söyleyeceğim evimin etrafının bazı yerleri az güneş görüyor bazı yerleri ise gün boyunca güneş görüyor. Biliyorsunuz ki bazı ağaçlar güneş ışığını seviyorlar bazıları ise sevmiyorlar. Bunun için sevenler ile sevmeyenleri de eklerseniz daha iyi olur.

Yorum Yapın