Siklamen Çiçeği

5

Cyclamen; yarı gölge ya da gölge alanlarda yetişir. Rutubetli toprak ve serin ortam sever. Mayıs ayına kadar çiçek açmaya devam eder. Tohumları yaz sonunda ekebilirsiniz. Kışın ve ilkbaharda çiçek açar.

Nasıl Yetiştirilir?

– Üretimi yaz sonunda tohumla yapılır.
– Kışın ve ilkbaharda çiçek açar. Pembe, mor, beyaz, kırmızı renkleri vardır.


– Yaklaşık 15 santimetre boylanabilir.
– Dayanıklı bir bitkidir.
– Nemli ve humuslu topraklarda iyi gelişim gösterir.
– Yaprakları düz ya da damarlı olabilir.
– Kendi kendine döllenir.
– Beş yılda bir ayırma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz.
– Yaprakları etli ve kalp şeklindedir. Yaprak uçları düz ya da kıvırcık olabilir.
– Soğuk iklimlerden hoşlanır.
Çiçeğinizin sağlıklı gelişmesini istiyorsanız, aydınlık ve serin ortamlara yerleştirin.
– Toprağının nemli tutulmasını ister.
Çiçeğinizi alırken tohumlarının çok açmamış olmamasına dikkat edin.
– Doğrudan güneş ışığından hoşlanmaz.
– Tohumları ekerken aralarında yaklaşık iki santimetre mesafe bırakın.
– Havalar ısınmaya başladıkça siklamen de kendini bırakır. Yaprakları ve çiçekleri canlılıklarını kaybetmeye başlar. Ama bitkinin yumrusu canlı kalır.
– Yapraklarını ve çiçeklerini döktükten sonra siklamenlerinizi sulamayın.
– Bitkinin yumrusunu, serin ve karanlık bir yerde saklamanız gerekir. Yumruyu iyi sakladığınız sürece çiçeklerinden mahrum kalmazsınız.
– Yeniden havalar soğuyunca, yumruyu saksıya dikip, sulamaya başlayabilirsiniz.

Bakımına Gelince…

İlkbaharda saksısını değiştirin. Çiçekli olduğu günlerde 15- 20 günde bir sıvı gübre verebilirsiniz. Bulunduğu yerin çok sıcak olmamasına dikkat edin. Ortalama 12- 18 derece sıcaklık idealdir. İyi korunan bir yumru , yıllarca çiçek verebilir. Toprağı sürekli nemli tutun. Fazla sularsanız, çiçekli kalma süresi kısalır. Zaman zaman yapraklarına su püskürtün. Çiçeklenmesi sona erdikten sonra su isteği azalır. Yüksek nemi sever.

Yorumlar

yorum


Paylaş

Yazar Hakkında

Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Çeşitli internet sitelerinde Yazarlık ve Editörlük yapmaktayım. İlgi alanlarım içerik üretmek, blog, sosyal medya, yemek yapmak ve fotoğraf çekmek. Merve Sözübelli Google+ Profili

5 Comments

 1. yurdanur seçen on

  merhaba ben 10 gün önce bir sıklamen aldım evimiz kaloriferli acaba bu yüzdenmi bilmiyorum yaprakları sararıp dökülmeye başladı ölsün istemiyorum ne yapacağımı da bilmiyorum şu birkaç senedir aldığım bütün çiçekler öldü acaba bana yardımcı olabilirmisiniz?

 2. selam yurdanur hanım ben tam bir çiçek hastası olarak size biraz baktığım için siklamen hakkında bilgi verebilirim evde asla olmuyo cam kenarında dışarda tutun benim halen dışarda ve çiçekten nerdeyse yaprakları görünmüyo eve deil balkona koyun bakın nasıl toparlıyo

 3. fatoş günay on

  selam. benim işyerimde hedıye geldi sıklamen. özellıkle cam kenarına koydum serin olsun diye. ama nedense hem çiçekleri soldu hemde canlılığını kaybettı. nerdeyse soğukta dondu dıyebılırım. siz nasıl balkonda beslıyorsunuz anlamadım. sımdı bırazdaha sıcak bır yere aldım. bakalım kendıne gelebılecek mı?

 4. mrb
  kasımda aldm sıklamen.cok güzeldi. hem cicegi coktu hemde yaprakları cok canlıydı.kocamandı koyacak yer bulmakta zorlandım=)ama 1 haftadır bişey oldu önce yaprakları sarardı sonra cicekleride soldu.şimdi cok kötü oldu.hiç bişeyini degiştirmedim.neden oldugunu anlamadım.fikri olan varsa paylasırmı lütfen…?

 5. serpil eroğlu on

  evet arkadaşlar sıklamen çiçeği sıcağı sevmiyor kızım çok istedi babası aldı ve bilmeden onu sıcakta sakladık önce yapraklaı soldu sonra çiçekleri soldu kızım çok üzüldü onu canlı tutmak için elimden geleni yaptım şimdi balkonda. biraz daha iyi görünüyor.

Yorum Yapın