Arsa Kredisi

Arsa Kredisi Arsa Kredisi bankalar tarafından verilen ihtiyaç kredisi, konut kredisi gibi kredi çeşitlerinden biridir. Tüm banka kredilerinin kendi içerisinde farklı özellikleri vardır. Krediler genel olarak ihtiyaçlara göre şekillenir. Arsa kredisi de tıpkı konut kredisindeki gibi satışların artması amacı ile düzenlenmiştir. Çünkü devlet çeşitli dönemlerde satışların artması ekonomik hareketlilik oluşması amacı ile konut kredisi arsa kredisi gibi ayrıcalıklar getirerek fırsatlar sunar. Arsa kredisi ilgili alınacak arazinin en fazla %50 si tutarında verilmektedir. Tıpkı konut kredisinde olduğu gibi tamamının kredi ile alınması mümkün değildir. Arsa kredisinin amaç olarak konut kredisi gibi bir ihtiyaç olmayıp genellikle yatırım için alındığından arsa bedelinin yarısında kredi kullanımı mümkün hale gelmiştir.

Arsa Kredisi

Arsa Kredisinde Vade

Arsa kredisinde taksit sayısı bankaların kendi kurallarına göre değişmektedir. Ödeme şartlarına ve tutarlarına göre vade işlemi yapılır. Kredi ile arsa almak isteyenler için 60 ile 120 ay arasında farklı seçenekler sunulmaktadır. Kredi onaylanması ile başlayan süreçte önemli olan gününde taksitlerin ödenmesidir. Faiz oranları ise gündelik değiştiği gibi bankadan bankaya da değişmektedir. Faiz oranlarını etkileyen bir etken de alanın büyüklüğü ve krediye isabet eden tutarın miktarıdır.

Arsa Kredisi Şartları

Çoğunlukla yatırım amaçlı yapılan arsa alımlarında kredi kullanmak avantajlı durumdur. Arsa alınırken çekilen kredi şartları da diğer kredilerdeki şartlar gibi analiz edilip değerlendirilmelidir. Arsanın ipotek edilme şartı ise her bankada aynıdır. Arsa üzerindeki ipotek kaldırılması kredinin tamamının ödenmesi ile mümkündür.

Arsa kredisi onay aşamasında kredi notu nedeni ile ret edilme ihtimaline karşılık bankalar üzerinizde kayıtlı bulunan başka bir taşınmaza ipotek uygulayarak kredi onayı verebilir. Ayrıca aylık geliriniz, ilgili vadelerde taksitleri ödeme durumunuz incelenir. Ancak bilinmelidir ki adınıza bankalara yüklü miktarda borç kayıtlı ise hiçbir şekilde arsa kredisi çekmeniz mümkün değildir.

Diğer tüm kredi başvurularında olduğu gibi arsa kredisinde de kredi notunuz, devam eden kredi ödemeleriniz, zamanında ödenen kredi kartı dönem borcunuz ve mevcuttaki hesap bakiyeniz etkilidir. Bu amaçla arsa kredisine başvurmadan kredi notunuzu düzeltmek adına bir takım önlemler alabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Arsa Kredisi Arsa Kredisi için yorumda bulun

    Arsa Kredisi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Arsa Kredisi için ilk yorumu yapabilirsin.