Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler

enerji kimlik belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler Enerji kimlik belgesi, özellikle binalarda gerekli olan enerji miktarının ne kadar olduğunu ortaya koymaktadır. Binalarda enerji tasarrufu sağlanarak, enerji açığının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Binaların ne kadar enerji tasarrufu yaptığını ortaya koyan bu belgelere enerji kimlik belgesi denilmektedir. Enerji kimlik belgesi, içerisinde sadece binanın enerji performansını ortaya koymaz. Aynı zamanda sera gazı emisyon değerini ortaya koyar. Enerji performansı da bu noktada son derece önemlidir. Peki, enerji performansını ne etkiler?

  • Isıtma
  • Soğutma
  • Havalandırma
  • Sıcak su
  • Aydınlatma

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler

Belirtilen bu noktaların hepsi, enerji performansını yakından etkilemektedir. Binanızın enerji sınıfını, enerji kimlik belgesi sayesinde öğrendikten sonra gerekli olan bütün önlemleri alabileceksiniz.

Binalarda kullanıla enerjiyi çoğu kişi önemsememektedir. Ancak bu durum son derece yanlıştır. Ülkemizdeki enerjinin ortalama yüzde 30’unu binalar kullanmaktadır. Bu sebeple binaların harcadığı enerji azımsanamayacak kadar çoktur. Enerjilerinizi verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız, enerji kimlik belgesi kullanmanızı öneriyoruz.

Enerji sınıflarının ve enerji kimlik belgesinin nasıl önemli olabileceğini aslında beyaz eşyalar üzerinden anlatabiliriz: Binalar için kullanılan enerji kimlik belgesi kısaca Enerji Kimlik Belgesi olarak bilinmektedir. En verimli enerji sınıfı A olarak tanımlanmaktadır. En kötü ve en verimsiz sınıf ise G sınıfıdır. Yeni yapılan binalarda enerji seviyesizinin en az C olması gerekmektedir. Bunun dışında mevcut binaların da enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Mevcut binaların enerji seviye A ila G arasında olabilir. Peki, bu mevcut bina ile yeni bina arasındaki fark nedir?

Mevcut Bina: 2011 yılından önce yapılan bütün binalar, mevcut bina kategorisine girmektedir.

Yeni Binalar: 2011 yılından sonra yapılan ve halen de yapılmakta olan bütün binalar, yeni binalar kategorisine girmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. enerji kimlik belgesi Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler için yorumda bulun

    Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler için ilk yorumu yapabilirsin.