LÜKSTÜRÜM BİTKİSİ

 

Dikilmesi ve bakımı oldukça kolay olan ve ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilen lükstürüm bitkisi yaz kış dayanıklı bir çit bitkisidir. Lükstrüm bitkisi, hızlı büyümesi ve maliyetinin ucuz olmasından dolayı da çok tercih edilen çit bitkileri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Ayrıca oldukça sağlam ve budanmaya dayanıklı olmalarından dolayı da yetiştirilmesi tercih edilmektedir. Her türlü toprak koşullarında yetiştirilebilen bitkinin en geliştiği ve en verimli olduğu topraklar nemli ve zengin topraklardır.

LÜKSTRÜM BİTKİSİ ÇEŞİDİ OLAN LIGUSTRUM VULGARE

Ligustrum vulgare, lükstrüm bitkisinin bir türü olarak Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya kökenli bir çit bitkisi olmasına rağmen Karadeniz kıyıları ve iç bölgelerde yaygın bir şekilde görülmektedir. Zengin ve kireçli topraklarda yetiştirildiğinde daha verimli olmakla birlikte killi, kurak ve tuzlu topraklarda yetiştirilmeye de uygundur. Ilıman iklim şartlarında verimli olarak büyüyen bitki, çok soğuklara ve don olaylarına karşı da son derece dayanıklıdır.

LIGUSTRUM VULGARE BİTKİSİNİN BAKIMI

Makaslama yöntemi ile budama işlemi yapılan ligustrum vulgare çit bitkisi rahatlıkla şekil verilebilen ve budanmaya karşı da son derece dayanıklı bir bitkidir. Budama işlemi için en uygun zamanlar, ilkbaharın erken zamanları ya da yaz sonu olmaktadır. Lükstürüm bir türü olarak ışıklı ortamı seven ligustrum bitkisinin çiçek ve meyve üretimi de bu ortamda daha fazla olmaktadır. Haziran ve Temmuz ayında çiçek açan bitkinin bu yaygın görülen türünün Ekim ve Aralık aylarında ise meyveleri olgunlaşır. Daha verimli büyümesi için kurak geçen zamanlarda sulama yapılması ve bakımı ihmal edilmemelidir. Ayrıca lükstürüm her ne kadar zor koşullar altında da yetişen bir bitki olsa da tam verimi olarak büyüyebilmesi için ilkbahar ayında gübrelenmesi de önemlidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. LÜKSTÜRÜM BİTKİSİ LÜKSTÜRÜM BİTKİSİ için yorumda bulun

    LÜKSTÜRÜM BİTKİSİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak LÜKSTÜRÜM BİTKİSİ için ilk yorumu yapabilirsin.