Obezitenin Kalp Hastalıkları Üzerine Etkileri Nelerdir?

Obezitenin Kalp Hastalıkları Üzerine Etkileri Nelerdir

Obezitenin Kalp Hastalıkları Üzerine Etkileri Nelerdir? Çağımızın hastalığı olarak bilinen obezite kısaca insan vücudunda depolanması gereken yağ miktarlarının çok üst seviyelere çıkması anlamına gelmektedir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte her işin kolaylıkla ve çok fazla efor harcamadan halledilebiliyor olması hareket imkanlarında kısıtlamalara neden olmuştur. Az hareket etmek, yaygınlaşan hazır gıda tüketimiyle de birleşerek obezite hastalığının yaygınlaşmasında önemli bir rol oynamışlardır.

Obezitenin Kalp Hastalıkları Üzerine Etkileri Nelerdir?

Obezite hastalığı gelişimini tamamlamış ve gelişim sürecinde olan ülkelerin önemli görülen sağlık sorunları arasında gösterilmekte ve görülme sıklığı artmaktadır. Düzenlenen araştırmalar obezitenin kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğünü kanıtlar nitelikte.

 Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor?

Obezite, insanları en başta ruhsal olarak etkileyen bir hastalık. Dış görünüş nedeniyle obezite olan insanlar kendilerine güvenme konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Ruhsal problemlerin dışında vücutta olması gerekenden çok fazla yağın depolanması ciddi sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Bu çeşitli sağlık sorunlarının en başında ise kalp hastalıkları var.

– Obezitesi olan insanlarda vücut için önemli yapı taşlarından biri olan kolesterol, normal seviyelerde tutulamadığı için kalp damarlarında anormalliklere yol açmaktadır. Kalp damarlarında tıkanıklık ve sertleşmeler obezite hastalarında çok sık görülen sağlık sorunlarından bir kaçıdır.

– Vücutta aşırı yağ depolanması ile birlikte iç organların etrafı da olması gerekenden fazla yağlanmaktadır. Bu nedenle hastalarda nefes darlığı ve kalpte ritim bozuklukları görülebilmektedir.

– Obezite nedeniyle kalp hacminde büyümeler de meydana gelebilmektedir.

– İnsanların boyu ile orantılı olarak hesaplanan ideal kilolarının üzerine çıkılması kan basıncında da artışlara neden olmaktadır. Kalp krizi, hipertansiyon ve beyin kanaması da kan basıncındaki artışlar nedeniyle meydana gelebilecek sağlık sorunlarından.

Nasıl Tedavi Edilmeli?

Tüm bu kalp sorunlarının tedavisi için öncelikte obezitenin tedavi edilmesi gerekmektedir. Obezite hastalığının tedavisi sonucunda vücutta depolan yağ seviyeleri olması gereken düzeylere düştüğünde oluşturduğu kan basıncındaki yükseklik, nefes darlığı gibi şikayetler kendiliğinden son bulacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Obezitenin Kalp Hastalıkları Üzerine Etkileri Nelerdir Obezitenin Kalp Hastalıkları Üzerine Etkileri Nelerdir? için yorumda bulun

    Obezitenin Kalp Hastalıkları Üzerine Etkileri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Obezitenin Kalp Hastalıkları Üzerine Etkileri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.