Öğrencilerin Genel Kültürünün Belirlenmesi

 

Öğrencilerin Genel Kültürünün Belirlenmesi Genel profilinde sosyal medya algısı oluşuyla kültür kavramı kimine gereksiz, kimine ise verimli bir şekilde aşılanır. Bu şekilde bir kültüre doğrudan çevre yerine okul açısından gördüğümüz insanlarda çok fazlası etki sağlayabiliyor. Sosyal medya üzerinde direktif çevre olduğunda da internet faktörü ve bununla beraber araştırma duygusu, kültürü her geçen gün artan bir genci topluma kazandırıyor.

 

Öğrencilerin Genel Kültürünün Belirlenmesi

Yaş

Günümüzde bir üniversiteli ile liselinin mukayese edilebilir halde oluşu genel kültür için ciddi bir faktör olmaktan çıkmış durumda. İnsan algısı yaşı ilerledikçe gelişen bir yapıda olsa da bir öğrenci için de kendini kültürüyle ön plana çıkarabilmesi için girişken olması yeterli oluyor.

Yanlış Bilgi ve inanılırlık

Günümüzde insanlara empoze edilen bilgilerin kimi zaman akıllarının süzgecinden geçişi sorgusuz bir sistem gibi işleyebilir halde olduğundan onların kültürel olarak kulaktan dolma bilgileri kendine yerleştirmesi alışılır bir düzen olarak işliyor. Eğitim görenler kültür sahasında yetkin kimse olmak isterken inandığının onun kültürüne katkısı değil zararı olduğunun farkına dahi varamıyor.

Belirlemeye Dayalı Testler

Beyinlerin her aşamada sınava tabi tutulduğu günümüzde kültürleri de kimi zaman bir yarışma ile kimi zaman da bir test ile belirlenmeye çalışılıyor. 2016 yılında bir okul düzeyinde yapılan araştırmada kültür seviyesi hesaplanırken yapılan testlerin onların yaşından çevresine bütün faktörleri hesaba katarken, atladıklarının onlarda yüksek olması beklenilen kültürün ağırlıklı olarak politika düzeyinde testlerle oluşundan düşük oluşu testlerin de ciddi bir faktör oluşunu ve bu testlerin de seviyeyi etkilediğini apaçık göz önüne seriyor.

Eğitim görenlerin bu açıdan yapısının zengin olup olmayışının belirlenmesinde en yaygın olarak kullanılan ve bu kimselerin geleceğini etkileyen bir sınav olan yerleştirme sınavı da büyük bir faktördür. Doğrudan hepsinin bireysel kültürünü tespit ederken, toplumda olağan bütün eğitimini tamamlamış üst düzey kimselerinkini de belirlemeye kolaylık sağlıyor. Eğitim alanında yaptığı etkinlikleri ve okudukları kitapların tür, konu bakımından işleyişini göz önüne alarak bunun bir araştırmasını yaparak da kültür seviyelerini öğrenmek için bir adım atılabilir. Kitaplarla veya ekranlarla yapılabilecek araştırma ve testlerle de onların genel kültürün ne denli olduğu öngörülebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Öğrencilerin Genel Kültürünün Belirlenmesi için yorumda bulun

    Öğrencilerin Genel Kültürünün Belirlenmesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Öğrencilerin Genel Kültürünün Belirlenmesi için ilk yorumu yapabilirsin.