Tekne Orucu

Tekne Orucu Oruç ebeveynler tarafından Ramazan ayında hazırlanan bir programdır çünkü çocuklar yetişkinlere oruç tutmak ve bakım yapmak istemektedir. Anadolu kültüründe bugüne kadar görülmüştür. Çocukluğumuzdan hatırlıyoruz, iftar heyecanı, tutabilir ve tutamayan iftarda çikolata ödülünü, Ramazan gününü hak ediyoruz, ekmeği çaldık ve ezdik. Çocukların eğitimi ona ona davranış davranışını öğretmek değil, ona aki vermek olacaktır. Başka bir deyişle, çocuğa bir iç disiplin vermek. “Bugün, ebeveynlerin şikayet ettiği birçok sorunun temelinde iç disiplini alamayan çocukların durumunu görüyoruz.” olamaz …

Ondan Peki, neden bu çocuk dua edemiyor? “Yapamaz, çünkü ruhunun gücü değil. Neden bu çocuk odasını toplayamıyor? Bu çocuk neden zamanında uyanmıyor? Neden bu çocuğun öfkesi yok? Çünkü iradesi zayıf.İrade nedir?Pedagojide, irade çocuğun zorluklara direnme yeteneğidir. Kendi kendine çalışan kişi. Peki, çocuk iradeyi nasıl kazanabilir? Bir çocuğun ancak kendi istediğini yapabilmesi için istekli olması mümkündür ”.Neden? Çünkü aşırı korumacı ebeveynler çocuklarına “bunu kendileri yapmaları için fırsat vermezler. Bu tür ebeveynler çocuklarına yiyeceklerini kendileri besler, ayakkabılarını kendilerine giydirir, kıyafetlerini kendilerinden çıkarırlar … Ancak, çocuğa Bö yapma fırsatı verildiğinde, güçlü bir iradeye sahip olacaklardır.Bu nedenle Ramazan ayı, çocuklarına irade vermek isteyen ebeveynler için paha biçilemez bir fırsat. Bu ay için, ebeveynleri oruç tutan neredeyse bütün çocuklar oruç tutmaya devam ediyor. Bu kendini bir kazanca dönüştürmek mümkündür.Bu yıl Ramazan uzun yaz günlerine denk geldiği için, çocuklar bütün gün oruç tutmayabilirler, ancak onlar için günler .

Tekne Orucu

Çocuklarını gerçekten seven” ebeveynler, çocuklarını küçük düşürmek yerine, “Büyüyünce daha küçüksün, hızlı büyüyorsun” diyerek, “O zaman oruç tutmak istiyorsun” diyerek onu cesaretlendiren ve yönlendiren ebeveynler. Ve böylece, bir yıl sürecek ilk adımları atıyor eğitim kazanacak’Kendi isteğiyle’ çok susayan çocuklar, bir bardak su ile ‘hayır içeceğim’ diyerek, erek ahlak eğitimi iç disiplinin çocuklarının, bu tür çocukların sahip oldukları sırada daha güçlü bir manevi donanım sus Bu arada, belki de söyleyenler için, Bu tekne ne kadar hızlı? Küçük uçlu Tekneler hızlı bir Anadolu geleneğidir. Bütün gün oruç tutamayan çocuklara, günün sadece bir bölümünü oruç tutmak oruç tutuyor.Anadolu’da Ramazan ayında oruç tutan çocuklar, mutfakta büyük ekmek teknesinin arkasına gitmek zorunda kaldılar, hızlıca bıraktıkları yerde devam etmek için oruçlarını hızlı “Tekne Orucu” olarak adlandırdılar.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 3, 2019

Bir cevap yazın

  1. Tekne Orucu Tekne Orucu için yorumda bulun

    Tekne Orucu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tekne Orucu için ilk yorumu yapabilirsin.